Graduation 2018

Middle/High School Faculty & Staff
Administration Dr. Cynthia Bryant: Interim Principal/CTAE Director
Tommy TabbAssistant Principal
Mary Jean AlbrittonAssistant Principal
Administrative Support Staff Slade AldayAdministrative Assistant
Glenn Arnold: Technical Specialist
Susan ChamblissDifferentiated Instructional Supervisor and SCMHS Test Coordinator
Brandi ChanceAdministrative Assistant
Jeffery Lawson: School Resource Officer 
Justin Henry: School Resource Officer
Courtney Parker: School Nurse
Norma Rentz: Bookkeeper
Mrs Donna: Receptionist
Alternative School Nikki Carlisle
Wayne Coachman
6th Grade
7th Grade Brandi Deal
Kayla Conoly
Kristy Johnson
Dr. Mellanie Poole
Amy Trawick
Tina Fain
8th Grade Jeremy Burke
Dawn Cunningham
Jennifer Jarvis
Kristy Johnson
Wes Williams
Career, Technical, and Agriculture Education Holly Garcia: Agriculture Science
Jennifer HodgesFamily and Consumer Science
Jorden Gamble: Business and Computer Science
Wes Pace: Young Farmers
Dusty SmithAgriculture Science
Kathryn TrawickBusiness and Computer Science
Guidance Diana ChamblessAdministrative Assistant 
Natalie H. HorneCounselor
Language Arts
Grades 9-12
Jade Brannon (MS/HS Remediation)
Math
Grades 9-12
Dana Alday (MS/HS Remediation)
Carol Baker
Jane Gale
Mandy Hall
Keith Helms
Media Center Kim Earnest:Media Specialist
Jill EarnestMedia Paraprofessional
Music Dallas Burke: Band Director
Maribeth Burke: Chorus/Drama
Paraprofessionals Chris Johnson
Mindy Strickland
Steve Reese
Physical Education
Grades 6-12
Kevin Godwin
Juwan Hopkins
Tim Martin
Brandon Ingram 
Resource Teachers
Kaylah Andrews
Science
Grades 9-12
Social Studies
Grades 9-12
Jordan Arline
Nicole Collins
Jennifer Jarvis

 

Custodial Staff
Charlie Barber Barbara Jean Grant Billy Smith
Shantoria CoxHorace Johnson Chrisandra Williams


 

Lunchroom Staff
Terri Daniels: Manager Louise Reynolds: Assistant Manager
Janet Brown Deborah Gross Ricardo Orange
Ann Bryant Jeweltine Hopkins Brenda Register
Pat Cross
Betty Smith